A TOP-6.3.2-15-KE1-2016-00002 azonosítószámú, „Zöld város kialakítása a Homokbányán” című projekt „SOFT” tevékenységgel kapcsolatos „iskolai kampányok és események szervezése és lebonyolítsa a környezettudatosság erősítése érdekében.”

A projekt keretében megvalósult programok tartalma: A kerékpár, a kerékpározás sokoldalúságának  reális, életszerű és gyakorlatias bemutatása. Kecskemét kerékpárosbarát fejlesztéseinek köszönhetően, város „kerékpároz-hatása” tovább javult. A város szerkezet nem változtatható meg, az emberek gondolkodása igen, vagy legalább is a kerékpározás megítélése igen. A Kecskeméti Első Sor SE közreműködésével évek óta rendezünk kerékpáros esemémyeket városszerte és a régióban. A pozitív változások jól érezhetőek! A városban  és az agglomerációban is a kerékpárral közlekedők és sportolók száma, szabad szemmel is jól láthatóan növekszik.  A kerékpár ma már nem csak közlekedési vagy sporteszköz Kecskeméten, hanem egy újfajta életszemlélet és alternatív életforma jelképe is, mely egészséges, minőségi és mindenki számára elérhető. A kerékpározás óvja a testi és lelki egészséget, csökkenti a motorizált közlekedéstől való függőséget, ezáltal nem szennyezi a környezetet.

Az előadás sorozat szerkezete a globális kitekintéstől halad Kecskemét aktuális helyzetéig

Földünk aktuális környezetvédelmi helyzete (globális felmelegedés okai, hatásai),

 – a kerékpározás, mint környezettudatos életmód Kecskeméten és környékén

 – a kerékpározás, mint a közösségépítő elem,

 – a kerékpár, mint, közlekedési és sporteszköz a hétköznapokban Kecskeméten és környékén.

A programba bevont  kerékpáros élsportoló, Radics Milán a Kecskeméti Első Sor SE utánpótlás válogatott kerékpárosa, aki az élsport és a hétjóköznapok kapcsolatáról beszélt.

 A programhoz kapcsolódó fórumok és események ismertetése

A kidolgozott szemléletformáló program alapján iskolai kerékpáros roadshow sorozatot  lebonyolítottunk le. A szemléletformáló program célja, hogy már meglévő igényeket elégítsen ki, illetve az összefüggések megvilágításával igényeket ébresszen egy környezettudatos éleltforma irányába, amelynek kikerülhetetlen  eszköze a KERÉKPÁR!

Számos kerékpáros barát fejlesztés folyik Európában és Magyarország is igyekszik felzárkózni. a kerékpározás dinamikus fejlődésen megy keresztül. A versenyeket, tömegeseményeket támogató cégek egyre több fantáziát látnak a kerékpározásban, mert a kerékpár, mint közlekedési eszköz, és mint sporteszköz is számos olyan témához kapcsolódik, amelyek életünket rövid és hosszútávon is meghatározhatják. Ilyen gondolatkör a környezetvédelem, az egészséges életmód, a fenntartható fejlődés, a turizmus, de akár a városi parkolási problémák is.

Ma Magyarországon, évente több ezer ember kerékpározza körbe a Balatont családjával, vagy baráti körben. A különböző ” tókerülő” versenyek és túrák résztvevői létszáma csúcsokat dönt.

Ezen pozitív fejlemények miatt, elengedhetetlenné vált, hogy a lakosság, kiemelten az iskoláskorúak körében, a kerékpáros szemléletformálást mélyítsük, amelynek egy rövid, de lényegi üzenete van: kerékpározás = környezettudatos életmód.

A fent leírtak, Kecskeméten és vonzáskörzetében is megállják a helyüket. A város gazdasága dinamikusan fejlődik, komoly a munkaerő beáramlás, ráadásul a város nagyon jól kerékpározható. Egy szakmailag jól megtervezett szemléletformáló programtól gyors, és rövid időn belül jól mérhető eredmények várhatóak.

A programba  7  előadás tartozott, általános és  középiskolai osztályok aktív részvételével. A bevont iskolákban a diákok megismerkedhettek a környezetvédelem, az egészséges életmód, a fenntartható fejlődés, a turizmus, de akár a városi parkolási problémákkal is  :

  • Vásárhelyi Pál Általános Iskola- Kecskemét
  • Móricz Zsigmond Általános Iskola-Hetényegyháza
  • Zrínyi Ilona Általános Iskola- Kecskemét
  • Arany János Általános Iskola-Kecskemét
  • Kossuth Lajos Általános Iskola-Ballószög
  • Katona József Gimnázium -Kecskemét
  • Katedra Középiskola

Célcsoport:

A “környezettudatos kerékpáros életmód” népszerűsítését az iskolai roadshow keretein belül a legcélszerűbb elkezdeni, mert a szemléletformálás ebben a korban még nem ütközik rossz beidegződésekbe és a gyermekeken keresztül a felnőtt lakosságot is könnyebb megszólítani.

A téma egyértelműen kapcsolódik a projekt alapvető szellemiségéhez és a tervezett fejlesztések gondolati logikájához, valamint a projekt céljaihoz. A megválasztott célcsoport az eseményeken részvevő, a téma iránt érdeklődő iskolások és családjuk, akiknek az érdeklődését fel kell kelteni. Éppen ezért közvetett célcsoportként a teljes lakosság meghatározásra került.

Közvetlen célcsoport: az eseményeken résztvevő, a téma iránt érdeklődő iskolások.

A projekt céljai között azonosítható legfontosabb és egyben releváns kulcsszavak: „környezettudatos, család és klímabarát, élhető és vonzó városi alközpont”. A fenti soft tevékenység szorosan kapcsolódik ezekhez a fogalmakhoz, hiszen a tevékenység egyértelműen a környezettudatosság lakossági erősítését célozza, gyermekek, családok részvételén keresztül.

A projektelemek közül legszorosabban a soft elem a „BRINGAPARK” kerékpáros élménypark és a KRESZ park kialakításához kapcsolódik.